... Profily postav naleznete ZDE

... Vysvětlivky k příběhu píši do tohoto článku.

... Příběhy PzM najdete i na sociální síti Wattpad.__________________________________________________________________________________________________________________________

Únor 2012

Na počest psa, který letěl do vesmíru..

4. února 2012 v 18:39 | Lajka
ANo, dnes má svátek Lajka... Píšu to nejen proto, aby ta chudinka vyslaná do vesmíru věděla, jak ji uctívám, ale i proto, že je to jedna z hlavních postav v tomto příběhu. Přidávám článek O Lajce z wikipedie : http://cs.wikipedia.org/wiki/Lajka

Lajka (rusky Лайка; 1954? - 3. listopadu 1957) byl pes, který se jako první živý tvor pocházející z planety Země dostal na oběžnou dráhu. Stalo se tak 3. listopadu 1957 na palubě sovětské družice Sputnik 2. V době přípravy jejího letu bylo o vlivu kosmického letu na živé organismy známo jen málo. Vyslání zvířat do vesmíru bylo proto nezbytným předpokladem letů lidí.
Lajka, potulný pes odchycený na jedné z moskevských ulic, se původně jmenovala Kudrjavka (rusky Кудрявка; doslova Kudrnka). Pro let na Sputniku 2 cvičena s dvěma dalšími psy.
Technologie návratu kosmické lodi z oběžné dráhy na Zemi nebyly k dispozici, proto návrat Lajky na Zem nebyl plánován. Třebaže se očekávalo, že prožije na oběžné dráze jeden týden, zemřela následkem stresu a přehřátí už zhruba 5 až 7 hodin po startu.
Byla prvním tvorem na oběžné dráze Země, nikoliv však ve vesmíru. Hranicí vesmíru - tedy výšku 100 km nad zemí- jako první z živých tvorů překonaly octomilky vynesené americkou raketou V-2 už v únoru 1947. V Sovětském svazu byli prvními psy ve vesmíru dvojice Dezik a Cygan (rusky Дезик и Цыган), kteří byli vysláni roku 1951 z kosmodromu Kapustin Jar po balistické dráze do výše 110 km. Jejich přistání bylo úspěšné, ale při druhém pokusu už Dezik nepřežil pád, protože se neotevřel padák. Cygan byl z dalšího pokusu stažen.

Taky máte rádi Lajku? Napište... A pokud znáte PzM, vyjádřete svůj vztah k MÉ Lajce :D